Bestyrelsens beretning
Siden sidste generalforsamling er museet og arbejdet i museet fortsat i en god gænge.
Morgenkaffen onsdag morgen er det store tilløbsstykke med fremmøde af såvel aktive som mere passive medlemmer, men uanset indgangsvinklen er morgenmødet en god start på onsdagens aktiviteter. Ikke mindst hvis det er en ”Doktor Nielsen” til kaffen. På nogle onsdage er tilstrømningen så stor at morgentilbudet dårligt nok slår til. Jeg er nødt til at dele Dagmartærten i halve stykker (undtaget ”kernehuset”).
Medlemstallet er stabilt. Ved den sidste opgørelse efter årsskiftet havde vi 32 medlemmer. Vi er nu 33 medlemmer og så vidt jeg er orienteret én på vej. Han har til og med svendebrev som radiomekaniker fra først i 50-erne!!
Vores besøgstal er tilsyneladende for opadgående. En gennemgang af gæstebogen viser at der fra generalforsamlingen sidste år og til i dag (1. apr.) har været 95 indtegninger omfattende ca. 190 personer. Det betyder at der i snit finder 3-4 interesserede frem til os hver onsdag. De besøgende fordeler sig mellem enkeltpersoner og grupper. Vi har allerede bestilling fra grupper der vil besøge os i løbet af efteråret. I sommerferien var det dejligt at opleve besøg af turister der, med turistbrochuren for Sønderborg i hånden, havde fundet vej ud til os. Et blik i vores gæstebog viser også at vores besøgende finder museet og fremvisningen spændende.
I den forbindelse vil jeg understrege, at den personlige fremvisning er med til at give vores gæster en god oplevelse. Lad os blive ved med det.
Vi modtager til stadighed apparater fra enkeltpersoner og nedlagte firmaer. Antallet er dog aftagende, jeg havde nær sagt ”heldigvis”, men vi må se i øjnene at vi ikke kan blive ved med at tage mod donationer blot til deponering på loftet.
Sidste år sagde jeg: Det er en lykke at vi har fået lov til at benytte kælderlokalet til registrering og opbevaring af nyt udstyr.
Den lykke fik hurtigt en ende. I forbindelse med at skolen har besluttet at renovere kælderlokaler for efterfølgende at udleje dem til Den Internationale Skole, er vi blevet bedt om at rømme lokalet. Den proces er i skrivende stund godt på vej.
Som erstatning for kælderlokalet har vi fået en garage hvor vi kan opbygge det mekaniske værksted. Der er varme på garagen så det kan blive godt. Desuden har vi fået et depotrum under trappen. Det er bedst til Per på grund af lofthøjden. Det er besluttet at det først og fremmest skal rumme komponenter, litteratur og de helt gamle radioer.
Den direkte konsekvens er, at mulighederne for at deponere apparater bliver betydeligt mindre. Det betyder at for fremtiden har vi ”kun” loftet. Vi må så love hinanden, at det vi bærer derop virkeligt er bevaringsværdigt.
Jeg har med nogen bekymring set hvordan mængden af apparater er vokset, og i den forbindelse forsøgt at skue ud i fremtiden og set, at intet på denne jord varer evigt. Det har derfor været mig magtpåliggende at reducere samlingen, til det der er værdigt til udstilling. Min holdning er, at vi ikke er sat i verden for at bevare alle radioer for eftertiden. Vores mission er at give vores besøgende et historisk tilbageblik på radioens historie, hvilket gøres ved hjælp af den samling vi har i museet og ikke ved hjælp af 400 apparater på loftet!
Den nærmeste fremtid skulle gerne hjælpe os med at slippe af med noget af vores overskud, idet Radiohistorisk Forening Vest har besluttet at mødes hos os. I den forbindelse har de fået lov til at plukke i vores samling på loftet og i garagen. Det vil være en lykke hvis vores overskud kan gøre gavn hos andre samlere.
Der er konstant apparater på bordet til reparation. Det er specielt Niels Thun og Arne Møller og lærlingen der er aktive på den front. De apparater der komme under kærlig behandling er såvel vores egne, som reparationer for eksterne kunder. Det betyder at der bliver flere og flere apparater i museet der kan ”spille”. Reparationerne for eksterne kunder er med til at holde forsyningen af Doktor Nielsen på et stabilt niveau.
Når det drejer sig om egentlige genopbygninger af kabinetter og mekanik er vores chefkonservator Per Hebelstrup fremragende. Han kan forvandle det mest mølædte kabinet til en perle. Den sidste perle er en ARAKO der har fået en plads i museet.
Per er i øjeblikket ved at få styr på vores komponentbeholdning, hvilket omfatter renovering af RACO-reoler med ny maling.
I sidste års beretning nævnte jeg at vi havde en aftale med Karl om at låne nogle af hans radioer til en specialudstilling. Udstillingen var åben fra uge 25. Det var spændende at vise specielt de tyske Volks Empfängere frem, og ikke mindst historien bag dem.
Efter udstillingen fik vi lov at beholde en radio af østtysk oprindelse. Det er toppen af østtysk radioproduktion hvorfor den i daglig tale omtales som ”Erich Honecker`s radio”. Den er kendetegnet ved at bagklædningen er fineret lige smukt som resten af kabinettet.
Vi har også udvidet vores udstillingsarealer med to skabe i gangen. Foreløbig har vi lagt radiorør i det ene. Det andet skulle efter planen rumme lidt radiohistorie.
Samlingen i museumslokalet udvides fortsat og (hylde)Per efterlyser konstant flere hyldemeter. Der ligger en ide om at overdække vores dagligstue, og i den forbindelse opsætte nogle hylder på vægen ud mod gangen. Du skal nok få dine hylder, Per.
Samarbejdet med skolen har fungeret optimalt forstået på den måde at vi stiller os til rådighed med fremvisninger og får til gengæld husly, lys og varme. Ikke mindst samarbejdet med pedel Jon Andersen har fungeret perfekt. Tak til EUC Syd.
Til sidst en tak til jer alle for den indsats i gør for at Sønderjyllands Radiomuseum er under konstant udvikling og ikke mindst er et rart sted at komme for såvel medlemmer som besøgende.
Sven Dyhr
Sønderjyllands Radiomuseum
Driftsregnskab 7/3-2012 - 6/3-2013
Kassebeholdning pr. 7/3-2012.....………………………………………2445,54 kr
Bankbeholdning pr. 7/3-2012..………………………………………...4392,04 kr
_________
Samlet beholdning pr. 10/3-2012………………………………………...6837,58 kr
Indtægter
Kontingent: 5x200 kr:……………………………………………..……...1000,00 kr
Kontingent via bank………………………………………………………4000,00 kr
Rundvisning………………………………………………………………1060,50 kr
Renter…………………………….………………………………………….23,97 kr
EUC cyklisterne…………………………………………………………..1000,00 kr
Kolding Politimuseum……………………………………………………..500,00 kr
_________
7584,47 kr
Udgifter
Gebyr Nykredit…………………….150,00 kr
Maling til værksted………………..600,00 kr
Keldorf Transport..……………….2000,00 kr
Harald Nyborg…………………….577,40 kr
Benzin til Hamborg………………..413,72 kr
CC Pro Shop……………………..1225,00 kr
_________
5944,12 kr
Kassebeholdning pr. 6/3-2013…..2128,04 kr
Bankbeholdning pr. 5/3-2013…..6349,89 kr
_________
8477,93 kr
Balance 14422,05 kr 14422,05 kr
Referat fra generalforsamlingen 9.-4.-2013.
Generalforsamlingen blev holdt i klasselokalet bag museet.
Der var disket op med kaffe, te ost og møllehjul.
1). Tommy Mikkelsen blev valgt til dirigent.
2). Otto Bjørn blev valgt som referent.
3). Formandens beretning:
Det er blevet tradition at starte hvert onsdagsmøde med kaffe og doktor Nielsen snaps.
I stedet for 1 dagmartærte og 10 rundstykker er det udvidet til dobbeltportion.
Vores medlemstal er stabilt 33 medlemmer.
I den forgangne periode var der 95 besøg i alt 190 personer.
Turister finder også til os f. eks. fra Fiskenæs med tog.
Den personlige fortælling gør, at museet bliver en spændende oplevelse for alle gæster.
Og så er det et levende museum. Niels Thun er chef på værkstedet i kaffestuen. Alex er hans lærling
På Stikonis værksted sidder ”knægten” Arne Møller og vores nye medlem Per Zacho er tiltrådt som
makker.
Per Hebelstrup er vor konservator og polermester. Han kan trylle de gamle mosefund til rene klenodier.
I hjørnet af museet over tidsbilledstuen skal loftet sænkes for at forstærke hyggen. Rummet der
Her dannes skal bruges til at stable apparater også.
Vore tyske venner Karl og Hella er flyttet til Tarp. Han måtte af med alle sine radioer på nær 40 styk.
Han forærede os ”Honeckers” Radio. Et flot østtysk eksemplar i poleret nøddetræ.
Lehmann Poulsen var forhandler af dem.
Så har vi fået sat glasmontre op ude på gangen. Der er et skab med gamle rør og et med telefoner af
forskellig slags og aldre. Der er også regnemaskiner.
Ellers fungerer samarbejdet med skolen rigtig godt.
4). Kassererens regnskab godkendtes trods datofejl. Disse er rettet nu af kassereren.
5). Kontingentet blev fortsat holdt på 200kr pr. år.
6). Der var ingen indkomne forslag.
7). Bestyrelsen forblev uændret ved valget.
8). Under eventuelt blev påpeget at skiltning af museet var mangelfuld. Der skulle sætte et skilt op, der
stod ud mod Sønder Landevej.
Der var generel enighed om vi ikke skulle samle så meget kram sammen mere, da vi ikke havde så meget
plads mere. Tilgangen til onsdagskaffe var blevet bedre, men vi har højst plads til 14 personer.
Svend og Tommy kom med kagetallerkner, knive og kopper. Så var der kaffe og møllehjul.
Alt endte i fred og fordragelighed.